Çocuğunuz Erken Yaşta Yabancı Dil Öğrenebilir

Bulut Anaokulu

Yabancı bir dil öğrenmenin ve konuşmanın sağladığı avantajlar günümüzde tartışılmayacak bir gerçektir. Yapılan araştırmalar ve insanoğlunun fizyolojik özelliklerine göre, çocukların beyinleri verilen bilgileri kolaylıkla almaya ve bu verileri hafızalarında tutma elastikiyetine sahiptir.  Dolayısıyla, çok küçük yaşlarda başlayan yabancı dil eğitimi ile çocuklar yabancı dili çok kolaylıkla konuşabilmektedirler.

ERKEN YAŞTA YABANCI DİLİN AVANTAJLARI

Erke yaşlarda öğrenilen yabancı dil çocuklara sosyal hayatlarında ve eğitimlerinde birçok avantaj sağlamaktadır. Erken yaşta kendi dili dışında bir dil öğrenen çocukların, farklı dilden konuşan bir insanı anlaması ve onlarla iletişim kurmasıyla özgüven gelişiminde olumlu bir ilerleme görülür. Ayrıca farklı kelimeler ve cümle yapılarını erken yaşta öğrenmek çocukların beyin gücünü arttırmada etkili olur. Ayrıca doğru kişilerle ve metotlarla öğretildiği takdirde çocuk ana dili gibi konuşan bir kişinin gramer hakimiyeti ve aksanına sahip olabilmektedir.

 

YABANCI DİL EĞİTİMİNİN EN İYİ ADRESİ OKUL

Çocukların en iyi yabancı dil eğitimi alacağı yer okuldur. Yaşıtları ile beraber dil öğrenmeye başlayan çocuklar onlarla karşılıklı pratik yaparak dillerini geliştirebilirler. Ayrıca çocuklar erken yaşlarda yabancı dil eğitimine başladıklarında çok büyük çabalar sarfetmeden, oyunlarla, eğlenerek dil öğrenirler. Erken yaşta yabancı dil eğitimi çocuğun okulda tercih edilen yabancı dil derslerinde başarılı olmasına yardım edeceği gibi çocuğun başka yabancı dil öğrenmekten de zevk almasını da sağlayacaktır.

AİLELERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN KONULAR

Bu noktadaki en önemli husus yabancı dil öğrenme sürecinde öğrendiği yabancı dili konuşmasında çocuğa sürekli olarak baskı yapılmamasıdır. Unutmamak gerekir çocuk anadilini konuşmaya sesleri duymaya başladıktan takriben 1-1.5 sene sonra başlar. Yabancı dil eğitiminde de sonuç farklı değildir. Çocuk öncelikli olarak yabancı dille ilgili konuşmaları duyarak takip eder, dinler ve daha sonra duyduklarını tekrar etmeye başlar. Ailelerin çocuğu öğrenme konusunda zorlamaması ve ona destek olması çocuğun yabancı dil eğitimine olumlu etki sağlayacaktır. Çocuğun öğrendiği yabancı dile hakim ebeveynlerin çocuk okuldan eve döndüğünde onunla eğlenceli tekrarlar yapması büyük önem taşımaktadır. Tekrarlar sayesinde çocuk hem öğrenmeye daha istekli hale gelecek hem de öğrendiklerini pekiştirme imkanı yakalayacaktır.