Çocuğunuzla Birlikte Okuyabileceğiniz Çocuk Kitapları

Bulut Anaokulu

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı ailede başlar. Okul öncesi dönemde ailelerin çocuklarıyla birlikte okuyacağı çocuk kitapları onların gelişimlerine büyük katkı sağlıyor.

 

DİL BİLGİLERİNİ GELİŞTİRİYOR

Okul öncesi eğitiminde çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için ailelere büyük sorumluluk düşüyor. Ailede temeli atılan kitap okuma alışkanlığı kadar okunacak kitapların nitelikleri de çok önemli. Aile üyeleri seçtikleri kitapları sesli bir şekilde çocukla beraber söyleyerek bilişsel ve dil bilgisi anlamında onların gelişmelerine yardımcı olabilir. Çocuk bu dönemde günlük konuşulan dil dışında dil bilgisi ve yeni kelimeleri de çocuk kitapları sayesinde öğrenerek okul dönemine hazırlanmış oluyor.

RESİMLİ KİTAPLARI TERCİH EDİN

Okul öncesi dönemde evde aileleriyle birlikte kitap okuma aktivitesi yapan çocukların beyinlerin sol bölümündeki anlam çıkarma ve hikaye anlama gibi yetilerinin daha gelişmiş olduğu da yapılan araştırmalar sonucunda belirlenen bir durum. Dinlediği hikayeleri kendi hayal gücüyle tasarlayan çocukların hayal gücü de bu şekilde gelişiyor. Okul öncesi dönemdeki bir çocuk için en uygun çocuk kitapları ise çoğunlukla resimli olanlar olarak gösterilmektedir.


İLGİ ALANLARINA YÖNELİK KİTAPLAR

Hikayenin resimlerle desteklendiği ve kullanılan dilin basit olduğu çocuk kitapları 0-3 yaş arası için en uygun kitaplardır. Bu dönemden sonra 3-5 yaş aralığındaki çocuğun çevresiyle iletişimi ve dil becerisi artacağı için gündelik hayata yönelik, olayların neden sonuç ilişkisini anlatan ve yaratıcılıklarını geliştirebilecek kitaplar seçilebilir. Bu dönemde çocuğunuzun ilgi alanlarına yönelik olarak kitaplar da seçebilirsiniz.

 

Kitap okurken ise şunlara dikkat edebilirsiniz;

 • Hikayenin gidişatına göre ses tonunuzu ayarlayarak ilgisiniz çekebilirsiniz.
 • Hikaye resimleri de gösterilerek bir bütün olarak anlatılmalıdır.
 • Çocuğun ilgisini çeken sözcükler veya olaylar hakkında konuşun.
 • Hikaye sonunda çocuğunuza kitaptaki olay ve kişiler hakkında sorular sorarak dikkatini vermesini sağlayabilirsiniz.
 • Hikayeyi ne çok hızlı ne de çok yavaş okumamaya özen gösterin.

Okul öncesi çocuğunuza okuyabileceğiniz kitaplardan bazıları;

 1. Koyun Russel ve Kayıp Hazine (Mandolin Yayınları – Rob Scotton)

Kurbağapoposu Çayırı’nda yaşayan ve diğer koyunlardan çok farklı bir koyunun hikayesini renkli çizimleriyle destekleyerek anlatan kitap, çocuğunuza uykudan hemen önce okumanız için oldukça ideal.

 

 1. Üç Kedi Bir Dilek – Sara Şahinkanat

3-6 yaş arasındaki çocuklar için ideal bir hikaye kitabı olan Üç Kedi Bir Dilek’te dostluk üzerine güzel mesajlar veriliyor.

 

 1. Küçük Ayı Büyük Ayı Serisi (Kır Çiçeği Yayınları)

Anne ve çocukları arasındaki bağın nasıl kurulduğu ve ebeveynlerin çocukları üzerindeki rollerini anlatıyor.

 

 1. Gürültücü Güven (Angie Morgan-Mandolin Yayınları)

Kitap kurdu İpek ile gürültücü kardeşi Güven’in hikayesini anlatan bu kitapta çizimleri de en az hikaye kadar renkli ve ilgi çekici.

 

 1. Börtü Böcek Güncesi (Şiirsel Taş)

Doğa ve hayvan sevgisine dair önemli mesajlar veren kitap 3-6 yaş arasındaki çocuğunuza okumak için ideal.

 

 1. Benim Bir Karışım (Behiç Ak)

Çocuklara kendi sorularını sorma ve cevaplarını bulma yetisini kazandırmaya çalışan bu kitapta Behiç Ak, Memo’nun çeşitli konulardaki hikayelerini anlatıyor.