Çocuğunuzla Birlikte Oynayabileceğiniz En Güzel Oyunlar

Bulut Anaokulu

Çocuğunuzla birlikte oynayacağınız oyunlar hem iletişiminizi güçlendiriyor hem de onların kişilik ve sosyal gelişimlerini olumlu yönde etkiliyor.

KENDİLERİNİ İFADE ETMEYİ ÖĞRENİYORLAR

Çocuğunuzla evinizde geçireceğiniz kaliteli ve eğlenceli zamanlarda onların gelişimi ve psikoloji açısından büyük bir önem arz ediyor. Sadece aranızdaki iletişimin güçlenmesini sağlamakla kalmayıp oyunlar, çocukların en doğal öğrenme yollarından biri oluyor. Çocuklar oyunlarla birlikte kendini keşfederek, dil gelişimlerini sağlıyor, kendilerini daha iyi ve doğru bir şekilde ifade etmeyi öğreniyor.

 

Oyunun çocuklara olan diğer faydalarına da kısaca değinecek olursak, şunları söyleyebiliriz;

 • Oyunlar çocukların sosyalleşmesini sağlar.
 • İletişim becerileri ve dil gelişimlerine katkı sağlar.
 • Kendilerini daha iyi ifade ederler.
 • Fiziksel olarak da gelişimleri güçlenir.
 • Psiko-motor yönünden gelişirler.
 • Yaratıcı düşünme ve problem çözme yetenekleri güçlenir.
 • Paylaşma duygusunu öğrenirler.
 • Birlikte hareket edebilme, karar alma becerilerini öğrenirler.
 • Toplum kurallarını öğrenirler.
 • Empati kurma yetileri gelişir.
 • Gözlem yapma becerileri gelişir.
 • Hayal güçleri zenginleşir.

DAVRANIŞLARINI ŞEKİLLENDİRİYOR

Çocuğun sosyal ortam da olduğu kadar aile ortamında ebeveynleriyle birlikte oynadığı oyunların da büyük bir faydası var. Eğer çocuk aile içerisinde sözünü dinletmek ve istediğini yaptırmak adına ağlamayı, mızmızlanmayı seçiyorsa bu durumda oynanan oyunlarda çocuğun davranışları da olumlu bir yönde şekillenmeye ve kurallara uymaya başlar.

 

 

 1. Kamp Oyunu
  Çocuklar için özel olarak tasarlanan küçük çadırlardan alarak çocuğunuzla birlikte evinizin içine çadırı birlikte kurabilirsiniz. Çadırın içine küçük minder ve ışıklandırmalar koyarak süsleyin. Hatta çocuğuna burada kitap okuyarak ilgisini bu yöne de çekebilirsiniz.

 1. Resim bulmaca/Puzzle
  Eski gazete veya dergilerden çocuğunuzdan belli objeleri bulmasını isteyerek bunlar kesmesini isteyebilirsiniz. Resimleri ardından ise belirlenecek bir temaya göre kolaj şeklinde kartona yapıştırın. Ya da yaş grubuna uygun olan puzzle tercihiyle resmin parçalarını bir araya getirmeye çalışabilirsiniz.

 

 1. Birlikte resim yapın
  Suluboya ya da pastel boya ile birlikte büyük ebatlardaki bir kağıda birlikte resim yapabilirsiniz. Zararsız olan boyaları tercih edin. İsterseniz bu boyalarla ellerinizi boyayarak ister bir tişörte ister bir kağıda izini çıkartarak hatıra olarak da saklayabilirsiniz.

 

 1. Deve-Cüce Oyunu
  Hepimizin bildiği bir oyun. 4 yaş ve üzeri için tercih edilebilir. Herhangi bir eşyaya da gereksinim duyulmayan bu oyunda ‘Deve’ denildiğinde ayakta, ‘Cüce’ denildiğinde de çömelmesi gerektiğini çocuğunuza anlatın. Verilen komutlara uyma ve takip etme yönünden bu oyun çocukların odaklanma kabiliyetlerini ve kaba motor becerilerini geliştirir.

 

 1. Yemek yapın
  Çocuğunuzla birlikte kolay tatları yapmayı deneyebilirsiniz. İster bir kek ister yapar, ister yaptığınız işlerde yardım etmesine izin verebilirsiniz. Bu aktivite birlikte daha güzel zaman geçirmenizi sağlar ve çocuğunuzun becerilerini geliştirir.

 

 1. Evet-Hayır Oyunu
  4 yaş ve üzeri için uygun olan bu oyunda çocuğun dikkatine yönelik gelişim ve hızlı düşünmeleri sağlanır. Oyun olukça basittir. Sırasıyla birbirinize bazı sorular sormalısınız. Örneğin, “Adın Ahmet’ti değil mi?” gibi bir soruya ‘evet’ ya da ‘hayır’ cevabının verilmemesi gerekiyor.

 

 1. Sıcak-Soğuk Oyunu
  4 yaş ve üzeri için uygun olan bu oyun 2 kişiden fazla gruplarla oynanır. Grupta herkes sırasıyla ‘ebe’ olarak seçilir. Seçilen kişi oda dışarısına çıkarılarak diğer çocuklar odada bir nesne belirler. Odaya tekrardan alınan ‘ebe’ seçilen bu nesnenin ne olduğunu bulmaya çalışır. ‘Ebe’ seçilen nesneye yaklaştığında ‘sıcak’, uzaklaştığında ise ‘soğuk’ denir. Seçilen nesneyi bulan ‘ebe’ gruptan istediğini ‘ebe’ olarak seçebilir. Bu oyun çocuğun dikkat becerisini ve mesafe algısını geliştirir.