ÇOCUKLARA DOĞA SEVGİSİ NASIL AŞILANIR?

Bulut Anaokulu

Etrafımızı saran betonarme binalar ve yüksek katlı inşaat ile birlikte tamamen sanayi kenti halini Kocaeli’de doğanın eşsiz atmosferine ulaşmak eskisi kadar kolay değil. Apartman daireleri ve sitelere çekilen yaşam standartı ile iç huzuru bulduğumuz doğa artık nadiren ziyaret ettiğimiz bir “ müze “ halini almış durumda. Hal böyleyken 2017 Türkiye’sinde büyüyen çocuklarımız kendilerinden önceki nesiller gibi doğa ile haşir neşir olamıyor.

 

  • Her mevsimde, günün her saatinde, kapınızın hemen dışında sizi çok şaşırtacak ve hayran bırakacak bir doğa var. Çocuklarımızın tüm duyu organlarını kullanarak doğayı keşfetmeye başlaması ruhsal ve bedensel gelişimi açısından son derece önemli.

  • Çocuklarımızın çiçeklere daha dikkatli bakması, kuşları dinlemesi, nemli toprağı koklaması, yapraklara ve ağaçların gövdesine dokunarak, yumuşak ve sert dokuları hissetmesi; kısaca doğa ile daha barışık yaşaması onları daha huzurlu ve daha optimist bireyler haline getirecek.

  • Çocuklara doğayı sevdirmek için, doğayı sevmek ve onunla iç içe yaşamak gerekir. Büyük kentlerde bunun fazla olanağı yoktur. Ama evde okunan kitaplarla, izlenen belgesellerle ve bunlar üzerine yapılan konuşma tartışmalarla, çocukta doğa bilincini oluşturmak mümkündür.

  • Çocuklarımıza internet ve sanal âlemden daha eğlenceli bir “ Dünya “ olduğunu mutlaka hatırlatmalıyız. Çeşitli doğa belgeselleri ve küçük doğa gezileri ile yeşilin Güneş ile olan dansını gören çocuklarımız bu durumdan mutlaka etkilenecektir.

 

  • Kocaeli sınırları içerisinde bulunan Cephanelik Piknik Alanı, Derince Piknik Alanı, SEKA Kamp Piknik Alanı, Maşukiye Mesire Alanı ve Kefken Mesire Alanı gibi onlarca yer her mevsim değerlendirilmeli. Çocuklarımız restoranlar kadar doğa ile iç içe gerçekleştirilen piknik aktivitelerinde de mutlu olabilirler.

  • Çocuklarımızın fidan dikme projelerine dâhil olmalarını sağlayalım. Bulunduğu okulda gerçekleştirilen toplu fidan dikim projelerine katkıda bulunalım. Bu durum hem çocuğumuzun hem de ülkemizin gelişmesi açısından son derece önemlidir.

  • Evde bitki yetiştirmeyi ihmal etmeyelim. Şüphesiz çocuklar vakitlerinin büyük bir kısmını okul ve evlerinde geçiriyor. Ebeveyn ile birlikte yetiştirilen bir bitki ile çocuklarımız doğanın önem ve güzelliğini kavrayamaya başlayabilir.

  • Çocuklarımız ile ekoloji üzerine sohbetler edelim. Çocuklarımızın doğa ile tanışması ders kitapları kadar bizimle de olabilir. Bu durumu sağlamak adına çocuklarımız ile mevsimler, doğanın gelişim süreci, bitkiler ve hayvanlar ile alakalı sohbetler edebiliriz.