Çocuklara Hayvan Sevgisi Kazandırmanın Önemi

Bulut Anaokulu

Çocuklarımızı doğal yaşam ile iç içe büyümesini sağlamanın en iyi yolu hayvan sevgisi kazandırmaktır. Hayvanlarla büyüyen çocuklar sosyal ve kişisel olarak birçok gelişim gösteriyor.

ÇOCUKLAR KORKUSUZ OLUYOR
Çocuk yetiştirirken hayvan sevgisinin olumlu etkisi yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmış bir durum. Çocuklar özellikle küçük yaşlarda hayvanlara karşı daha korkusuz ve sevgiyle yaklaşırlar. Anne ve baba bu durumda belki daha tereddütlü olabilir ve çocuğu da bu şekilde yönlendirebilir. Ancak bu yaşlarda çocuğa doğru ve sağlıklı bir hayvan sevgisi kazandırmak duygusal zeka ve toplumsal iletişim açısından büyük bir katkı sağlıyor.

KENDİ KORKUNUZU BELLİ ETMEYİN
Bu konuda en güzel eğitim için öncelikle aileler hayvanlara karşı eğer bir korkunuz varsa bunu çocuğunuza belli etmemelisiniz. Korkusu olmayan çocuklara eğer aileler hayvan sevme konusunda aşırı tepki verirse ileride çocuk da gereğinden fazla olarak bu konuda korku yaşayabilir. Küçük yaşlarda çocukları hayvanat bahçesi gibi yerlere götürebilir, farklı türlerdeki hayvanları tanıtabilirsiniz. Evde hayvan besleme konusunda ise balık ve kuş besleyebilirsiniz.

DOĞAL YAŞAMDAN KOPMASINLAR
Bakılması daha kolay olan hayvanlar ile çocuğunuza bu konuda küçük sorumluluklar vererek hayvanlar ile olan iletişimleri güçlendirebilirsiniz. Hayvanları alınıp satılan bir meta olarak da göstermemek gerekir. Son zamanlarda doğa ve doğal yaşam ile insanlar arasındaki etkileşimin azaldığı, buna bağlı olarak da insanların daha mutsuz olabildiği düşünülürse çocuğa bu konuda verilebilecek iyi örnek olur.

HAYVAN SEVGİSİNİN KAZANDIRDIKLARI
Çocuğun hayvanlarla kuracağı doğru iletişimle çocuk kendisi dışında varlıkları kabullenebilecek. Ancak tam tersi bir iletişimin temelleri atılırsa çocukluk döneminde de olgunluğunda da kişi hayvanları kendi varlıkları için var olan bir canlı olarak görebilir. Ahlaki yönden gelişebilecekleri gibi paylaşmayı da bu sayede öğrenebilen çocukların; aile ilişkileri güçleniyor, karar verme yetileri gelişiyor, özgüvenli ve dışadönük oluyorlar, sosyal becerileri gelişiyor ve empati kurmayı öğreniyorlar.

 

Çocuğunuza hayvan sevgisini öğretirken bunlara dikkat edin;

  • Eğer hayvanlardan korkuyorsanız, bu duygularını çocuğunuza hissettirmeyin.
  • Çocuğunuz hayvanlarla ilgili bir olumsuzluk yaşarsa bu konuda aşırı bir tepki göstererek onlarda hayvanlara karşı doğabilecek bir korku oluşumuna neden olmayın.
  • Çocuklara hayvan sevgisini aşılamak adına onlara hayvanlarla ilgili masallar okuyabilirsiniz.
  • Hayvan sahiplenmeden önce çocuğunuzun bunun bilincinde olup olmadığını iyi anlayın. Bakımının daha kolay olabileceği hayvanlar sahiplenerek çocuğunuza bu konuda bilgiler verin.
  • Çocuğunuzun ve ailedeki bireylerin tüy alerjisi olup olmadığını test ettirdikten sonra çıkacak sonuca göre hayvan sahiplenin.
  • Hayvan sahiplendikten sonra onların da yaşam düzenleri hakkında çocuğunuza bilgi verin. Hayvanların da belirli saatlerde uyuduklarını, yemek saatleri olduğunu anlatın.