Bir bebeğin anne karnındayken başlayan cinsel gelişimi biyolojik açıdan çocuğun ayrılmaz bir parçası olmasına karşın bu konuda konuşmak ailelere her zaman zor gelmiştir.

TABU HALİNE GELMESİN
Bazı aileler cinsel konular ile ilgili alanlarda konuşmaktan utanmakta, konuşulmaması gerektiğini düşünmektedir. Bu alanlarda konuşmanın çocuğu cinsel açıdan uyarabileceğini, erken cinsel deneyimlere yol açabileceğini düşünen aileler bulunmaktadır. Böyle düşünen anne ve babalar için cinsel konular tabu haline gelmektedir. Kimi ebeveynler cinsel gelişim ile ilgili bilgi vermeleri halinde bu konuları çocuklarının anlamayacaklarını, kafalarının karışacağını, masumiyetlerinin bozulacağını düşünebilmektedirler.

YAŞAMIN PARÇASI
Bazı anne ve babaların cinsel gelişim ve özellikleri ile ilgili yeterli ve doğru bilgi sahibi olmamaları, bu alandaki yetersizlikleri cinsellik ile ilgili konuşmayı zorlaştırmaktadır. Aileler sıklıkla cinsellik ile ilgili konular konuşulmazsa çocuklarının soru sormayacağını ve bu alanda meraklarının ortaya çıkmayacağını düşünmekte olduklarından cinsellik ile ilgili konuşma ihtiyacı duymamaktadırlar. Halbuki çocuk cinselliği yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu konuda ailelerin yetersizliklerini gidermeleri, hazırlıklı olmaları önemlidir. Çünkü cinsel eğitimin en ideal olanı aile içinde olmasıdır.

YANLIŞ BİLGİLERE MARUZ KALABİLİRLER
Okullarda verilen cinsel eğitim günümüzde henüz standart ve yeterli olmadığından aileler bu görevi yerine getirmekle yükümlüdür. Çocuklar meraklarını aile içerisinde gideremezler ise soruları nedeniyle utandırılır, geçiştirilir ya da suçlanırlarsa sorularını anne babaya sormaktan vazgeçerler. Bu vazgeçme meraklarını daha çok arttırır. Bu durum İnternet, arkadaşlar, medya gibi uygun olmayan kaynaklardan yanlış, yaşlarına uygun olmayan bilgilere maruz kalmalarına yol açacaktır.

AİLELERİN ÖNEMLİ SORUMLULUĞU
Çocukların araştırıcı yapıları onların yaşlarına uygun olmayan görüntülerle karşılaşmalarına, bilmesi gerekenden fazla bilgi edinmesine neden olacaktır. Bu nedenle çocukların yaş ve gelişim düzeyine uygun olarak, merak ettiği ölçüde, uygun bir dilde, çocuğun anlayabileceği bir yaklaşım ile utandırmadan ve kızmadan cinsel eğitimin verilmesi ailenin önemli bir sorumluluğudur.