Çocuklarımızı nasıl yetiştirmeliyiz?

Çocuklarımızın istediklerini yapalım mı? Sınır koyalım mı? Ödül çocuklar için zararlı mı? Ceza verelim mi? Çocuklarımızı “hayır” demeden mi büyütelim? Her konuda onların fikirlerini alamı mı?  Bu ve buna benzer yüzlerce soru birçok anne ve babanın zihnini meşgul etmektedir. Maalesef bu soruların net bir cevabı yoktur. Hangi kitabı okursanız okuyun, hangi uzmanı dinlerseniz dinleyin size kesin bir reçete sunmayacaktır. Bunun için yapacağınız en doğru şey güvenilir kaynaklar okuyup, uzmanlardan bilgi almak, çocuğunuzu çok iyi gözlemleyip tanımak ve bu veriler ışığında içgüdülerinize güvenerek tüm bilgileri akıl süzgecinden geçirip uygulamaktır. Çünkü uygun ve doğru ortamda ödül de gereklidir, ceza da gereklidir.

Kimi zaman çocukların istediklerini yapmak önemlidir, kimi zaman ise sınır koymak önemlidir. Her anne baba çocuğunun, mutlu,  başarılı, ilişkileri iyi olan, merhametli, saygılı, ayakları üzerinde durabilen, haklı ise hakkını savunabilen bir birey olmasını istemektedir. Bunun için ise yapılması gereken en önemli şey çocuğu için emek harcamak ve zaman ayırmaktır. Yapılması gerekenler sayfalarca buraya yazılabilir, ancak yapılmaması gereken açık ve nettir. Bir çocuğu büyütürken ne olursa olsun saatlerce oturup konuşmak, ona öğütler vermek, tehdit etmek, ağır cezalar vermek, vurmak, bağırmak, hakaret etmek, kıyaslamak ve rencide etmek sanıldığının aksine işe yaramayan durumu olduğundan daha kötü hale getiren ve asla yapılmaması gereken müdahalelerdir.

Bunun yanında çocuk ile zaman geçirmek, oyun oynamak, yaşına uygun sorumluluk vermek ve ona görevler tanımlamak, etkin ve ilgili bir biçimde dinleyip çocuğun söylediğini ciddiye almak, akranları ile buluşmasına fırsat tanımak, sosyal, spor ve sanat faaliyetleri ile karşılaşması için olanak sağlamak çocuğun güçlü ve mutlu bir birey olabilmesi için önemli koşullardır. Tüm bunların yanında uygun disiplin yöntemlerinin uygulanması, çocuğun başkalarına vurmasına ve kaba konuşmasına izin verilmemesi, bunları yaptığı takdirde; çocuğun yaşına gelişim düzeyine uygun bir biçimde hem anne hem de babanın aynı mesajı vererek bir bedel ödemesi sağlanmalıdır. İyi ya da kötü yapmış olduğu her türlü davranışın sonucu olduğunu kavramalı ve bu sonuçlar ebeveynler tarafından tamponlanmayıp çocuğun fark etmesi sağlanmalıdır. Sağlıklı bir çocuk yetiştirmek birçok olumsuz uyarana rağmen göründüğü kadar güç değildir. Anne ve babanın sağlıklı bilgiler edinmeleri ve bu bilgileri analiz edip davranışa dökmeleri halinde çocuklar zamanla ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı olgunlaşacaklar, kendileri ve çevreleri için yararlı, yardımcı ve yaratıcı bireyler olacaklardır.