İnternet bağımlılığı

Ekran bağımlılığı, teknoloji bağımlılığı, oyun bağımlılığı gibi çeşitli isimler alan internet bağımlılığı temelde benzer belirtilerle karşımıza çıkmaktadır.

SÜREKLİ KONTROL ETMEK
İnternetin akılcı kullanılmaması, giderek uzayan sürelerle ekran karşısında oturulması, kişinin internet ile ilgili yalanlar söylemeye başlaması, zihnin sürekli oyun ya da sosyal medya ile meşgul olması, sürekli mesaj ya da beğeninin gelip gelmediğini kontrol etmek için telefonun açılması gibi davranışlar teknoloji aletlerinin kötüye kullanılmaya başlandığının göstergelerindendir. Kişinin giderek ailesi ve arkadaşları ile ilişkilerinin bozulması ya da azalması, okul başarısının düşmesi ve hatta kişinin bu düşüşü önemsememeye başlaması internet bağımlılığının önemli belirtilerindendir.

EN BÜYÜK PAY AİLELERİN
Maalesef internet bağımlılığının gelişiminden sorumlu etkenler arasındaki en büyük pay anne ve babalarındır. Bebeklik çağında bile eğitici ve öğretici olduğu düşüncesi ile televizyon izlemesine izin veren, parmak becerileri gelişiyor, renkleri, şekilleri, yabancı dili öğreniyor diye çocuklarının eline tablet veren anne-babalar ileri aşamada artık kontrolü kaybetmiş hale gelebilirler. Bir çocuğun ekranda gezinebiliyor olması, oyunlarda seviye atlaması onun sanılanın aksine zeki olduğunu göstermez.


ÇOCUĞUNUZLA VAKİT GEÇİRİN
Aksine bu durum, ev içerisinde bilgisayar ile oyun oynarken aldığı doyumun yerine koyabileceği ve daha fazla doyum sağlayabileceği başka bir meşguliyetinin olmadığının göstergesidir. Bu durum bize anne ve baba ile geçirdiği zaman dahilinde bilgisayardan aldığı kadar haz alamadığını göstermektedir. Bu nedenle, internet ile çok vakit geçirdiğini düşündüğünüz çocuğunuzla karşılıklı ilişkileri içeren keyifli zamanları artırmanız en doğrusu olacaktır. Çocuğunuzu; bilgisayar oyunu yerine, masa başında bir kutu oyununu sizinle oynamayı yeğleyebilecek kıvama getirmek için çaba göstermeniz gerekmektedir. Çocuğunuzun ekrandan uzaklaşmasında birlikte spor yapmanızın, nitelikli vakit geçirmenizin, eğlenmenizin kıymeti büyük olacaktır.

ÖNCE EBEVEYNLER UZAKLAŞMALI
Yapılan diğer hatalardan biri de çocukların odalarında televizyon, tablet ve bilgisayar gibi cihazlar bulundurulmasıdır. Bu tür cihazlar ortak kullanılan odalarda bulunmalıdır. Son zamanlarda anne ve babaların da sıkça telefonları ile oynadıkları, bu şekilde günün yorgunluğunu attıkları ve çocuklarına daha az zaman ayırdıkları görülmektedir. Çocuğunun internete çok düşkün olduğunu düşünen ebeveynlerin önce kendilerinin ekrandan uzaklaşmaları gerekmektedir. Aksi halde kızmak, eleştirmek, ceza vermek çok anlamsız ve sonuca ulaşmayacak bir çaba olacaktır. Herkesin zaman içinde ekransız bir yaşamın çok daha keyifli olduğunu fark etmesi dileği ile…