Kaliteli zaman geçirmek aile bağlarını güçlendiriyor

Bulut Anaokulu

Çocuğunuzla geçireceğiniz kaliteli zaman, okul ve sosyal yaşantısında başarı getireceği gibi aile bağlarının daha da güçlü olmasını sağlıyor.

 

Çocuğunuza iyi bir eğitim ve yaşantının dışında onunla geçireceğiniz zaman da gelişimine çok büyük katkı sağlamaktadır. Çocukların özel yaşantısındaki durumları, ailesiyle geçirdiği zaman, aldığı sorumluluklar ilerisi için önemli bir aşamadır. Uzmanların duygusal zekanın önemi hakkında söylediklerini de göz önüne alırsak çocuğumuza en iyi yatırımı onunla sağlıklı zaman geçirerek yapabiliriz.

ONA KARŞI İLGİLİ OLUN

Çocuğumuzun öz saygısını kazanması için onu konuşurken dikkatinizi vererek dinleyin. Dinlenmediğini ve dikkate alınmadığını düşünen bir çocuk, özgüvenini yitirebilir. Unutmayalım ki çocukların özgüvenini kazandığı en önemli yaşlar ilkokul dönemi sonuna kadardır. Bu dönemde çocuğunuzu dinlemek, anlattıklarına yorum yapmanız onun için büyük bir güven kaynağı olacaktır. Onunla sevdiği oyunları oynamanın dışında okulda neler öğrendiğini veya gün içinde neler yaptığını sormanız ona karşı her zaman ilgili olduğunuzu gösterecektir.

HER GÜN VAKİT AYIRIN

İşleriniz dolayısıyla eve yorgun bir şekilde gelmiş olabilirsiniz ancak bu durum çocuğunuza karşı ilgisiz kalmanızı sağlamasın. Çocuklar öğrendiklerini, gün içinde yaşadıklarını ailelerine anlatmak isteyebilirler. İşte bu durumda da yemek öncesinde çocuklarınızla en azından yarım saat vakit geçirmeye özen gösterin. O süre içerisinde başka hiçbir şey dikkatinizi dağıtmasın, ne televizyon ne de telefon. Yemek hazırlığında da çocuğunuza bir takım sorumluluklar vermeniz ve birlikte yemek yemeniz onun açısından olumlu bir izlenim olur.

İLGİSİZLİK BAŞARISIZLIK GETİREBİLİR

Çocuğunuzla sağlıklı ve yeteri kadar zaman geçirmemeniz, ona karşı olan etkinliğinizi de etkiler. Eğer çocuk kendisiyle ilgili yeteri kadar ilgilenilmediğini düşünüyorsa bu durum onu okul ve sosyal yaşantısında başarısızlığa itebilir. Özgüven eksikliği ve depresyon yaşayabilir ya da içedönük biri olabilir. Aileyle birlikte geçirilen zamanın kaliteli ve yeteri kadar olması çocuğun okul hayatına, kişiliğine ve sosyal yaşantısına doğrudan etki eder.  Eğer bunu zamanında farketmezseniz ilerleyen dönemlerde düzeltmek daha zor olabilir.

SİZİ ROL MODEL ALIYOR

Aileyle zamanını iyi geçiren bir çocuk kendine bunların dışında aileyle olan bağlarını da güçlendirmiş olur. Onu dinlemeniz, oyun oynamanız dışında birlikte küçük hobiler edinebilirsiniz. Erken yaşlarda çocukların rol model olarak anne ve babalarını aldıklarını göz önüne alırsak, birlikte kitap okuma saati yapmanız onun eğitimi için çok faydalı olabilir. Öte yandan ev işlerindeki küçük sorumlulukların dışında birlikte evcil bir hayvanı beslemek ya da çiçek yetiştirmek de çocuğunuz için faydalı olabilir. Ona karşı sevginizi de her fırsatta gösterin.

AŞIRI İLGİ DE ZARARLI

Tabi tüm bunları fazlaya kaçırmadan da uygulamak gerekir. Bazı aileler çocuklarını hayatının her zaman içerisinde olmak isteyebiliyor. Çocuğun kendi sosyal yaşantısına fazladan müdahil olmak ona yarardan çok zarar sağlar. Özgüvenini kaybeden çocuk, kendi kararlarını da veremez. Zaman geçirme konusunda eğitici etkinliklerle birlikte onu dinlemeniz ve yeteri kadar zaman ayırmanız çocuğunuz açısından daha faydalı olacaktır. Her adımında yanında olmaktan ziyade paylaştıklarınızın sağlıklı ve yeterli olması gerekir.