Okul Öncesinde Teknoloji Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulut Anaokulu

Eğitimin ilk basamağı olan okul öncesinde doğru teknoloji kullanımı çocuklar için faydalı olurken, aşırıya kaçılması durumunda çocukları olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

 

EĞİTİMDEKİ ROLÜ ÖNEM KAZANIYOR
Teknolojinin öneminin artmasıyla eğitimdeki yeri günden güne genişlemeye başladı. Eğitimin ilk adımı olan okul öncesi eğitim de bu noktada teknoloji kullanımı açısından önemli bir yere sahip. Çoğu ülkede kodlama gibi dersler okul öncesi dönemden başlarken, robotik uygulamalar bazı ülkelerde müfredata bile girdi. Teknolojinin eğitimde kullanılması olumlu sonuçlar ortaya çıkarıyor ve gelecek için artı bir durum olmaktadır.

TEKNOLOJİ DOĞRU KULLANILMALI
Eğitim noktasında kullanılan teknolojinin dışında çocuklar sanal oyunlar oynamak isteyebilir. Çocukların; bilgisayar, tablet, televizyon ve telefonlar ile doğdukları günden beri iç içe olmasıyla, kullanım süresi de oldukça tartışılan bir konu olmaya başladı. Her konuda olduğu gibi teknolojinin okul öncesi dönemde çocuklar tarafından fazla kullanılması eğitimlerini olumsuz etkileyebilir. Eğitimin başlangıcı olarak görülen okul öncesinde çocukların bu yönden zamanlarını boşa harcamaması ve teknolojiyi doğru kullanması önemlidir.

AİLELERİN BİLİNÇLİ OLMASI GEREKİR
Çocukların teknolojik cihazlarla geç tanışmasını yararlı bulan uzmanlar, okul öncesi dönemdeki çocukların eğitim haricindeki teknoloji kullanımlarının ise ancak ebeveynlerin kontrolü ve katılımıyla –belirli bir süre içerisinde- olması gerektiğini savunuyor. Okul öncesi dönemde anaokulu, kreş gibi eğitim kurumlarına giden çocukların bu noktada daha verimli bir kullanım sağladığı belirlense de bu durumda olmayan çocuklar için ise ailenin bilinçli olması büyük önem taşıyor.

FAYDALI PROGRAMLAR TERCİH EDİLMELİ
Okul öncesi dönemdeki çocuklar gerçek ve kurguyu birbirinden ayırma yetisini kazanmadığı için bu dönemde oynadıkları oyunlar ve geçirdikleri süre ailelerin kontrolünde olması gerekmektedir. Bu zamanlarda aileler, çocuğun dil ve görsel becerilerini artıracak oyun ve çizgi filmleri tercih etmeliler. Bu içeriklere sahip olan programlar, çizgi filmler ve oyunlar çocuğun gelişimine olumlu katkı sağlayabilmektedir.

BİRLİKTE OYNAYABİLİRSİNİZ
Eğitici programların dışında dijital kitaplar ve sesli okuma gibi programlarından da yararlanabilirsiniz. Çocuğun saatlerce elektronik cihazlarla vakit geçirmesine karşın onunla birlikte oynayabileceğiniz oyunlar onun için faydalı olacaktır. Çocuğun saatlerce bu cihazlarla vakit geçirmesinin yanında çocuğunuza bu yaşlarda spor veya sanatsal bir hobi edinme imkanını sunabilirseniz, çocuğunuzun geleceğine en önemli yatırımı yapmış olursunuz.

 

Çocukların okul öncesinde teknoloji kullanımında dikkat edilmesi gerekenler;

  • Teknolojik cihazlarda kullanım alanları önceden belirlenmeli, çocuğun gelişim durumu göz önüne alınarak programlar ayarlanmalıdır.
  • Bilgisayar programları ve bu yolla yapılan eğitimlerde çocuğun etkin ve başarılı olması desteklenmelidir.
  • Çocuğun teknolojik cihazlarının işleyişini kavramasına destek olunmalıdır.
  • Çocuğun bilgisayar, tablet vb. cihazları kullanımında cihaz ile olan mesafesi, oturuşu ve kullanım süresi hakkında bilgi verilmeli.
  • Doğru kullanımla birlikte çocuğa fayda sağlayabilen teknoloji kullanımı aşırıya kaçırılmasıyla çocuğu asosyalliğe itebilir. Bu yüzden aileler çocuğun içe kapanık ve arkadaşlarıyla iletişiminin nasıl olduğunu kontrol etmeleri gerekir.
  • Çocuğun hareketsiz kalmaması sağlanmalıdır. Göz sağlığı açısından da gerekli önlemler alınmalıdır.
  • Çocuğunuza bilgisayar, telefon ve tablet gibi kullanımları diğer aktivitelerin (yemek yeme, ödev yapma vb.) ödülü gibi şartlandırmayın.
  • Çocuğunuz bilgisayarda, tablette oyun oynamak isterse fazla tepki vermeyin, oyun oynamasına izin verin ancak diğer faaliyetlerini aksatmayacak şekilde olması için bir süre belirleyin.
  • Birlikte eğitici oyunlar oynayın.