Oryantasyon Süreci

Sayın veliler,

Yeni eğitim öğretim yılına başlarken sizlerle birkaç önemli noktayı paylaşmak istiyoruz.

Her bireyde olduğu gibi çocuklarımız da daha önce alışık olmadığı bir ortama girerken uyum sorunu yaşayabilir. Bizler, sene boyunca yapacağımız çalışmalarla yavrularımızın adaptasyon sürecini en aza indirgemek için çabalayacağız. Bu sürecin öncesinde ve sonrasında sizlere de birçok görev düşüyor. Unutmayın… Sevildiğini bilen, güvenli bağlanmış her çocuk, daha özgüvenli olur. Böylelikle okul hayatına da daha kolay adapte olacaktır. Uyum sürecindeki çocuklarımızın gülücüklerini görmek, en büyük hedefimizdir.

Çocuklar, ebeveynlerinin duygu durumlarından çok etkilenir. Yaşayabileceğiniz kaygı, korku ve stres gibi duyguları mümkün olduğunca çocuklarımıza hissettirmeyiniz. Onları sabırla dinlemeniz ve beklemeniz, onlara açıklayıcı ve yalın bir anlatım ile yaklaşmanız, sizden olumlu etkilenmesini sağlayacaktır.

“Bilmemek” kaygı verir. Çocuğunuz, okul deneyimine aklındaki birçok soru ile başlayacak. Okulu onunla beraber gezmek, okulda neler yapacağını konuşmak, öğretmeni ile iletişimde bulunmak ve çocuğunuz okuldayken sizin neler yapacağınızı ona anlatmanız, aklındaki soruları azaltacaktır. Unutmayın… Karşılaşacağı durumları önceden bilmek, çocuğumuzun geleceğe daha huzurlu bakmasını sağlayacaktır.

Çocuğunuzun kendi ihtiyaçlarını karşılayabildiğini görmesi “okulda ne yapacağım?” kaygısını azaltacaktır. Ayrıca, ayakkabılarını giymesi, kendi kendine yemek yemesi, montunu asması gibi aktiviteler de onun özgüvenini arttıracaktır.

Sizler için “küçük” görünen detaylar, gelecekte daha büyük problemlere yol açabilir. Mesela siz okuldan ayrılırken çocuğunuza haber vermeniz “şimdilik” onu üzse de ilerleyen zamanlarda kendisini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Ya da ondan habersiz yanından ayrılırsanız terkedildiğini hissedebilir. Gelecekte bu duygu, güven problemine ve okulu “ceza” olarak görmesine neden olabilir.

Çocuklarımız için hepimiz birer rehberiz. Huzur, mutluluk, güven gibi duyguları verebilmek hepimizin elinde.. Verememek de… Okul, tatilden sonra zorunlu olarak gidilen, sıkıcı ve sevimsiz bir yer değil; çocuklarımızın arkadaşlarıyla buluştuğu, oyunlar oynadığı ve hayatı eğlenerek öğrendiği sevgi dolu bir yuvadır. Çocuklarımızın aklına okulu bu şekilde yerleştirmeliyiz.

Çocuklarımız bembeyaz bir sayfa gibidir. Yepyeni bir fidan… Bizler ne aktarırsak onu yaşarlar. Temellerinin sağlam atılacağı bu en önemli dönemlerinde onlara sevgi, huzur ve yaşam dolu bir yıl yaşatmak için çaba göstereceğiz.

Mutlu bir yıl diliyoruz.