BÜYÜLEYİCİ BİR ZARAFET “BALE”

 Çocuğunuzun yaşamına sihirli bir değnek etkisi yaratacak olan bale; kibar ve ritmik figürlerin harmanlandığı bir görsel şölen olup adeta asilliğin bir sembolüdür.

Bale, kendine özgü olan tütü, leotor ve pointe gibi giysilerle yapılan bir dans türüdür. Genellikle klasik müzik eşliğinde yapılan balenin belirli bir koreografisi ve hikayesi vardır. Balerin ve baletler; balenin içinde tiyatro öğelerini barındırması sonucunda oyunculuk yeteneğine de ihtiyaç duyar. Baleyi bir yaşam felsefesi haline getirmek isteyen öğrencileri uzun bir eğitim süreci bekler.

Bale Yaş Grupları

İlerleyen yaşlarda kaslar, kalıcı şekil aldığı için vücudun esneklik kazanması zor olacaktır. Bu yüzden baleye erken yaşlarda başlamak gerekir. Kız ve erkek öğrenciler için en ideal baleye başlama yaşı 4-11 yaşları arasıdır. Kız çocuklarının iskelet sistemi erkeklerden daha önce şekillendiği için baleye; daha önce başlamaları gerekir. Okulumuza 3.5 yaş öğrenci grubu da kabul edilmekle birlikte bu yaş grubumuza temel bale eğitimi verilmektedir.

Balenin Faydaları

Bale, kendini daha iyi ifade etmeyi öğreterek kişinin özgüveni attırır. Sanatla iç içe olan çocuğun hayal gücünü de geliştirerek müzik bilgisinin ve kulağının oluşmasına katkı sağlar. Çocuğunuzu planlı ve programlı yaşamaya davet ederken çocuğunuza disiplinli olmayı da öğretir. Diğer bir yandan da yapılan grup çalışmaları çocuğunuzun uyumlu bir birey olmasına yardımcı olur. Çocuğunuz için fiziksel faydalar da sağlayan bale; kas ve vücut yapısının düzgün gelişmesini sağlayarak yanlış duruş şekillerini düzeltir. Omurilik dostu olan bale, sağlıklı ve dengeli büyümeye yardımcı olur.

Ailelere Öneriler

Bale, bedensel ve ruhsal gelişim için en iyi sanat dallarından biridir. Yeteneğini keşfettiğiniz, isteği ve ilgisi olan her çocuğun bale eğitimi almasını öneriyoruz. Zor ve yorucu bir dans olan bale, uzun bir yolculuktur. Bu yolculuğun en önemli iki unsuru sabır ve sevgidir. Süreç boyunca çocuğunuzu yalnız bırakmamanız onun daha başarılı olmasını sağlar.