Çalışan Anne ve Baba Çocuğuyla Nasıl İletişim Kurmalı

Bulut Anaokulu

Çalışan anne ve baba çocuğuyla yeterince zaman geçiremediği düşüncesine kapılabilir. Ancak çok zaman geçirmekten de öte iyi zaman geçirmek çocuğunuz için doğru olandır.

 

PSİKOLOJİLERİNİ ETKİLİYOR
Günümüzde çalışan anne sayısı giderek artmaktadır. Ekonomik koşulların da getirmiş olduğu bu durum sonucunda çalışan anne ve babanın çocuklarla olan iletişimi de etkilenebilmektedir. Stresli ve yoğun geçen bir günün ardından eve gelen ebeveynler bunun üstüne bir de ev işleriyle ilgileniyor. Ebeveynler dinlenmek isterken gün içinde ailesiyle görüşmeyen çocuklar ise anne ve babasıyla vakit geçirmek isteyebilir. Bu durumda anne ve babaların çocuklarıyla olan iletişimi onların gelişimi ve psikolojisi açısından çok önemlidir.

KENDİNİZİ SUÇLU HİSSETMEYİN
Çocuklarıyla yeterince zaman geçiremeyen ya da bu şekilde düşünen ebeveynler bu konuda kendilerini suçlu hissedebilir. Ancak hem çalışıp hem evde çocuklarla yeterince zaman geçirebilmek de mümkündür. Öncelikle böyle bir durumda dikkat edilmesi gereken en önemli husus, çocuğa gerektiğinden fazla ilgi gösterilmemesidir. Bütün gününüzü işte geçirip eve geldiğinizde çocuğunuzla yeterince zaman geçiremediğinizi düşünüyor ve bunu telafi edebilmek adına çocuğunuz her dediğini yapıyorsanız bu da çocuğunuz ve sizinle olan iletişimde ilerde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

İYİ ZAMAN GEÇİRMEK ÖNEMLİ
Çocuğun her dediğini yapmaktansa onunla kurulabilecek sağlıklı iletişim ve iyi zaman geçirmek her iki taraf için de en doğrusu olacaktır. Çocuğa kendini yalnız hissettirmemek ve özgüvenini kaybetmemesini sağlamak bu zamanlardaki iletişimlerinizde temelleri oluşturan etkenlerdir. Hem çocukla geçirilen 24 saat yeterince ve iyi zaman geçirmek olarak nitelendirilemez. Çocuğunuzla zamanınızı nasıl değerlendirdiğiniz önemlidir. Gün sonunda eve geldiğinizde yapılacakların dışında planladığınız küçük aktivitelerle çocuğunuzla iletişiminizi güçlendirebilirsiniz.

Çalışan anne ve babalara tavsiyeler

  • Eve geldiğinizde ev işlerinize başlamadan önce az bir zamanda olsa çocuğunuzla vakit geçirin.
  • Ev işlerinde çocuklara verebileceğiniz küçük işlerle onlarla iletişiminizi sürdürebilirsiniz.
  • Evden çıkış ve eve geliş saatleriniz hep aynı saatlerde olsun. Eve geliş saatinizle ilgili doğru söyleyin.
  • Gün içinde telefonla görüşseniz bile yine aynı saatlerde bunu yapmayı tercih edin.
  • Bütün günü çocuğunuzla geçirmenizin mümkün olmayacağını bilmeli, iyi vakit geçirmek konusunda daha gerçekçi planlar yapmalısınız.
  • İzinli olduğunuz günün tamamını aktivitelerle değil çocuğunuzla en iyi hangi aktiviteyle geçireceksiniz ona ayırın.
  • Koşullu cümleler kurmayın. ‘Eğer uslu durursan sonra seninle oyun oynarız’ gibi cümleler kurmayın.
  • Onu dinleyin ve sevginizi her fırsatta gösterin.
  • Hafta sonu tatilinizde ailenizle baş başa olabileceğiniz doğa gezilerini tercih edebilirsiniz.
  • Çocuğunuzla zaman geçirmek adına her istediğini yapmayın.